Facebook Timeline

Facebook Timeline

Son günün yeni modası f8’den sonra ortaya çıkan yeni facebook profili : facebook timeline.

Kazandığı yeni görünüm ve kullanıcıların üstteki resmi (Cover Image) istedikleri gibi değiştirebilmeleri sebebiyle ortalık panayıra dönecek gibi görünüyor olsa da şu an için eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Sağ tarafta yer alan zaman göstergesi ise şahsen uzun süredir istediğim bir özellikti.

Ancak facebook timeline henüz herkese açık bir özellik değil.

Peki herkese açılmasını beklemeden önce Facebook timeline nasıl açılır? (ya da aktive edilir)

Gayet basit olarak birkaç adımda bunu halledebilirsiniz. Şöyle buyrun:

  1. Facebook Developer sayfasına gidip eğer daha önce kullanmaya başlamadıysanız facebook uygulama geliştiricileri için olan uygulamaya izin veriyorsunuz.
  2. İzin verdikten sonra karşınıza gelen sayfada sağ üstteki butonu kullanarak yeni bir uygulama oluşturuyorsunuz. Burada vereceğiniz isim önemli değil. Dikkat: Facebook uygulaması oluşturabilmek için hesabınızın doğrulanmış olması gerekiyor. Eğer daha önce hesabınızı doğrulamadıysanız Facebook bu noktada sizden telefon numarası ya da kredi kartı numarası girerek hesabınızı doğrulamanızı isteyecektir.
  3. Oluşturduğunuz uygulamanın sayfasında iken sol tarafta gördüğünüz “Open Graph” sekmesini tıklayın.
  4. Karşınıza gelen yeni sayfada iki adet alan göreceksiniz. Bu alanlardan birincisine ingilizce bir fiil, ikincisine ingilizce bir nesne yazacaksınız. Benim kullandığım ve benim öğrendiğim yerde verilen örnek sizin için de işe yarayacaktır muhtemelen; ilk boşluğa “ride” ikinci boşluğa da “horse” yazabilirsiniz. (Örnek 2: “drive” ve “car”)
  5. Biraz bekledikten sonra gelen sayfada bir sürü ilginizi çekmeyecek detay var. 3 aşamalı bu bölümü sürekli kaydet ve ilerle diyerek geçin. İşlemleri tamamladıktan sonra facebook profilinize dönebilirsiniz. Facebook anasayfanızda birkaç dakikaya kadar yeni facebook profili deneme teklifi alacaksınız.
  6. Güle güle kullanın (:
Örnek olarak benim ilk yaptığım profil şu şekildeydi:
Yeni facebook profili

Facebook timeline

Bu yazı bugün 0 kere olmak üzere toplam 398 kere okundu.