Bildiğiniz gibi Fatih Projesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen eşsiz bir proje. Bu proje kapsamında Türkiye genelinde bir çok okulda köklü değişikliklere gidilerek tüm sınıflara internet bağlantısı, akıllı tahtalar, yazıcılar ve her bir öğrenciye ayrı bir Tablet dağıtılacak.

Lise öğrencisi olan kardeşim bu projeye dahil okulların birinde bulunduğundan kendisine bir tablet verilmiş bile. Anlattığı üzere sınıflarında akıllı tahta ve internet mevcutmuş. En güzeli de tüm bu araç gereçler oldukça aktif şekilde kullanılıyormuş.

Kardeşime verilen tableti inceleme fırsatı buldum. Devlet malı olduğundan dolayı hayli kısıtlı bir işletim sistemine sahip olan Samsung Galaxy Tab 10.1 16GB WiFi dağıtıldığı okul haricinde hiçbir yerde internete bağlanmıyor. (Kardeşimin arkadaşlarından evde bağlanabilenler olmuş sanırım ama biz bağlanamadık.) Tablette ekran görüntüsü almak mümkün değil. Aynı şekilde hiçbir sistem aracına da erişim sağlayamıyorsunuz. ROM vs gibi şeyleri denemek normalde ürününüzü garanti dışına çıkarırken bu tablette aynı zaman da yasadışı sayılacağından denemedim bile. Zaten devlet malı olduğu kutuyu ilk açtığınızda karşınıza çıkan kağıtta belirtildiği gibi, tableti çalıştırdığınızda işletim sisteminin de adınıza düzenlenmiş olduğunu ve içinde bir kullanım klavuzunu .pdf olarak barındırdığını görüyoruz. Kendi sınıfına ait ders materyallerini içinde barındırdığı gibi okuldayken online olarak erişebileceği bir eğitim kütüphanesi var. -ki incelemem esnasında internet bağlantısı olmadığı için kullanamadım.-

Sonuç olarak oldukça güzel ve umarım ki başarılı olacak bir proje.

Aşağıda tablete ait fotoğrafları paylaşıyorum. Ekran görüntüsü alınamadığından (ya da ben beceremediğimden) onları da telefonumla fotoğraf çekmek zorunda kaldım. Düşük kalitesi için kusura bakmayın.

 

Bu yazı bugün 0 kere olmak üzere toplam 2,747 kere okundu.