PHP ile mevcut veritabanı tablolarını değiştirmek

Comments

 1. Merhaba arkadaşlar, phpde bir resim galerisi oluşturdum, veri tabanında ise iki tablo var birinci tablo resim galeri, ikicisi ise resim kategori diye. benim sorum şu, öncelikle iki kategori oluşturdum, bu iki kategorilere iki farklı resim yükledim, anasayfada son yüklenen resimlerin gösterilmesini isityorum gösteriyor, lakin kategori adını dedil kategori numarasını gösteriyor bende eşitse değerini kullandım kod aynen şu: ?php if($row_resimler['res_kat']==$row_kategori['kat_id']) echo $row_kategori['kat_adi'] kategorinin adını gösteriyor lakin sadece ilk kategori adını gösteriyor diğerlerini boş bırakıyor. gözükmeyen diğer kategori adlarını nasıl göstere bilirim. yardımlarınız için şimdiden tşk ederim

  1. Merhaba,
   Şu an kopyaladığınız kodda herhangi bir döngü görünmüyor ancak muhtemel sorun döngülerinizde. Her resim ekrana yazdırılırken kategori sorgusunun sonuçlarını tekrar döngüden geçirerek eşitlik durumunda kategori adını yazdırırsanız sorun çözülecektir. Diğer yollar olarak resimleri yazdırdığınız döngünün içerisinde her seferinde kategori_id'yi sorgulatabilirsiniz. Bu daha çok sorgu ve çok resim olması durumunda işlem yükü demektir. Son çözüm iste kategori adını çektiğiniz resultset'i (sonuçlarınızı) kategori_id'si index olacak şekilde bir döngüye aktarmanız. Bu durumda istediğiniz şekilde $kat_array[$row_resimler['res_kat']] size doğrudan kategori adını verecektir.

 2. Merhaba,
  TABLOLARIM
  Uyeler (kulladi, kullsif, mail)
  Yorumlar (yorum, mail)

  Yorumlardaki mail ile uyeler tablosuna gidip yorumun sahibinin adını yorumun yanında yazdırmak istiyorum. 2 kullanıcı ileörnek yaptım ancak iki yorumda da tek kullanıcının ismini yazıyor.

  Kodum şu şekilde:
  $sorgu = mysql_query("SELECT uyeler.kulladi FROM uyeler INNER JOIN yorumlar ON yorumlar.mail = uyeler.mail");
  $sonuc = mysql_fetch_array($sorgu);
  echo "$sonuc[kulladi]";

  1. Merhaba,
   Join kullanmadım ancak şu şekilde deneyebilirsin.
   select yorumlar.*, uyeler.kulladi from yorumlar, uyeler where yorumlar.mail=uyeler.mail

   Kullanırken de normal şekilde kullanabilirsin.

  1. Merhabalar,
   Aynı soyada sahip birinden yorum gelince başta şaşırdım 🙂 Öneriniz için teşekkürler. Framework'lere geçiş yapmak istiyorum ama bir türlü zaman ayıramadım. Sizin sitenize de gözatma fırsatım oldu. Faydalanacağım kesin gibi duruyor.

   1. Soyadı meselesini şimdi fark ettim =) Yakın zamanda hazırladığım derslerin devamı da gelecek. Umarım faydalı olur.
    İyi çalışmalar

Post a Comment